Put do energetski efikasnog doma vodi kroz zamenu dotrajale stolarije za energetski efikasnu. Smatra se da barem 30% energije odlazi kroz lošu izolaciju prozora i vrata što jasno govori o njenom značaju.
ALU i PVC stolarija imaju najveću energetsku uštedu i zato se najčešće biraju, ali se međusobno dosta razlikuju. Odabir će zavisi od budžeta, estetske komponente, želja kupaca, ali i objektivnih mogućnosti ugradnje.
Koje su osnovne karakteristike ALU i PVC stolarije?
Aluminijumska stolarija
Kao što samo ime kaže, ALU stolarija se pravi od jakih aluminijumskih profila koji su dobijeni obradom sirovog aluminijuma. Dobijeni materijal ima izuzetne osobine koje su pogodne za ekstremne uslove i dug period upotrebe bez ikakvih ulaganja.
Otporna je na sve vremenske uslove, a naročito je korisna u područjima koja imaju jake udare vetra jer neće doći do iskrivljenje profila niti drugih oštećenja.
Lagana legura ne utiče na čvrstinu pa aluminijum ima veliku nosivost i trpi znatno opterećenje sa izuzetno malom masom i dimenzijama. To je nešto što je izdvaja kao najpogodniju vrstu stolarije za sve situacije kada je važno montirati velike staklene površine, ali i postaviti stolariju koja ima tanje okvire i tako izgleda estetski prihvatljivije.
Lepoti ALU stolarije doprinosi i veliki izbor boja u koje se ramovi mogu obojiti pa se ona može prilagoditi svakom prostoru i poboljšati njegov izgled.
Otporna na koroziju, fizički izdržljiva, izuzetan izolator su razlog zašto je ovo jedna od najtrajnijih vrsta stolarije sa eksplorativnim vekom dužim od 40 godina, bez ikakvih većih troškova održavanja.
PVC stolarija
PVC stolarija je takođe vrlo popularna, a pravi se od polivinil hlorida koji služi za pravljenje ramova. Unutar njih se nalaze komore koje su ispunjene vazduhom i predstavljaju odličan izolator između unutrašnje i spoljašnje temperature. Sada je najpopularnija osmokomorna stolarija koja donosi najbolje učinke kada je u pitanju izolacija.
Dobroj termičkoj i zvučnoj izolaciji doprinose i dvoslojna i troslojna stakla koja takođe blokiraju prenos temperature.
Pošto je napravljena od jedne vrste plastike, PVC stolarija je otporna na vlagu i truljenje i ne smeta joj mesto ugradnje.
Cena joj je dosta pristupačnija u odnosu na druge modele, a prave je gotovo sve firme koje se bave proizvodnjom i ugradnjom savremene stolarije.
Koje su prednosti i mane?
Najveće prednosti ALU stolarije
Dugotrajnosti bez većih ulaganja je nešto što ALU stolariju svakako čini vrednom postavljanja. Kada se odaberu odgovarajući modeli visokog kvaliteta, funkcionisaće besprekorno očekivanih 40 godina, ali i znatno duže.
Estetski najlepše izgleda jer tanki ramovi drže zaista velika stakla pa se aluminijumska stolarija bira prilikom postavljanja staklenih zidova, staklenih panoa i velikih staklenih vrata.
Uzak ram se ne primećuje puno, ali se može prefarbati u nijansu po želji što osigurava najbolje uklapanje sa enterijerom i eksterijerom i prilagođavanje po želji kupca.
Negativne strane i mane ALU stolarije
Aluminijumska stolarija je skuplja za proizvodnju jer se za nju postavlja posebna vrsta stakala što poskupljuje cenu proizvodnje, a samim tim i cenu koju kupci treba da plate. Kada se uporedi sa PVC stolarijom, razlika je evidentna.
Iako važi za odličnog izolatora, ALU stolarija to jeste samo ako ima termo prekid, tj. mali sloj poluretanske smole na unutrašnjem i spoljašnjem delu okvira. I to znatno podiže cenu pa kupci nemaju drugu soluciju nego da plate ako žele dobru termičku zaštitu.
Nije pogodna za područja gde postoji velika koncentracija soli u vazduhu pa se na primorju ona retko viđa.
Prednosti PVC stolarije
Cena PVC stolarije je izuzetno pristupačna i najpovoljnija u odnosu na druge konkurentne pa je to samo jedna od stvari koja je izdvaja.
Ne zahteva nikakvo veće ulaganje, lako se održava i izgleda odlično tokom višedecenijske upotrebe, barem 40 godina.
Odlična je za područja sa većom vlagom ili povećanom koncentracijom soli, a i ekološki su prihvatljivi, uz veliku energetsku efikasnost.
Najzastupljeniji su beli ramovi, ali se PVC stolarija može izraditi u nijansi po želji ili kao imitacija različitih tekstura, od kojih je drvo najpopularnije.
Mane PVC prozora i vrata
Mogu da nose samo stakla određenih dimenzija, ne i prevelike inače bi ramovi morali da budu znatno širi od trenutnih što nikako nije prihvatljivo.
I dugotrajnost nije najveća od svih modela pa je važno utvrditi koji je to očekivani period za vrste koje bi vi postavili.
Takođe, mora se voditi računa o mestu ugradnje i ne preporučuje se za visoke objekte kao što su zgrade ili soliteri zbog udara vetra, a važno je i voditi računa o otežavanju čitave konstrukcije ako se dodaju roletne i slični dodaci.
Kada je odabir ALU stolarije odlična ideja?
ALU stolarija je idealna za ugradnju velikih staklenih zidova ili drugih staklenih površina jer će imati uski ram i odličnu nosivost.
I estetika je na njenoj strani, a odlična je za područja sa ekstremnim vremenskim uslovima i ispuniće sva očekivanja.
Ima najveći rok trajanja od svih vrsta što je čini odličnim izborom za one koji ne žele da menjaju stolariju dugo, dugo vremena.
Kada je PVC stolarija pravi izbor?
PVC stolarija je najpovoljnija pa je idealna kada želite da ostvarite što veće uštede. Pri tome je i odličan izolator što je još jedan bod u prilog njenom postavljanju.
Odgovaraće i za mesta sa većom vlagom.
Pre kupovine razmotrite i ove faktore
Ako živite u području koje ima ekstremne temperaturne razlike, treba vam dobar izolator pa ćete verovatnije birati PVC stolariju. Sa druge strane, vetrovita područja su odlična za ALU profile i tu imaju najbolju primenu.
Takođe, morate razmotriti i uticaj buke i koliko ona utiče na vrstu odabira stolarije. Iako je PVC vrsta bolji zvučni izolator, učinak zavisi od debljine stakla, razmaka između stakala i debljine ramova. To treba uporediti i izabrati model koji odgovara vašim potrebama.
I ALU stolarija i PVC stolarija imaju vrhunske učinke, ali sa različitim efektima u zavisnosti od mesta ugradnje. Zato, izaberite najbolje modele, prilagodite ih sopstvenim potrebama i bićete prezadovoljni tokom više decenija korišćenja.